Umów się na wizytę
Masz pytania?
ul. Broniewskiego 26
82-300 Elbląg
605 743 593

Częste pytania


Jakimi metodami terapeutycznymi pracuję?

Terapia Manualna (Medycyna Manualna)

Terapia Manualna jest praktyczną częścią Medycyny Manualnej, która zajmuje się ręcznym badaniem i leczeniem zaburzeń czynności oraz funkcji narządu ruchu, czyli stawami, mięśniami, powięziami, więzadłami i ścięgnami. Ta metoda obejmuje wszystko to co związane jest z ruchem i postawą.

Zabiegi manualne dzielą się na odruchowe i biomechaniczne. Do tych pierwszych zaliczamy techniki nadające informacje o charakterze normalizacyjnym do układu nerwowego, a więc mobilizacje uciskowe, głębokie rozciąganie powięzi i mięśni, czy też poizometryczna relaksacja mięśni. Zabiegi biomechaniczne to przede wszystkim manipulacje na stawach. Przebiegają w zakresie ruchu fizjologicznego, ale również powyżej ruchu fizjologicznego, wówczas pojawia się charakterystyczny trzask w stawie nazywany często „nastawieniem stawu”.

Wszystkie zabiegi manualne łączy wspólny cel – przywrócenie równowagi w narządzie ruchu tj. zniesienie dolegliwości bólowych, objawów wegetatywnych (zasłabnięcia, zawroty głowy) oraz przywrócenie prawidłowych zakresów ruchu w stawach.

Terapia, medycyna manualna wywodzi się z medycyny ludowej, a więc kręgarstwa w Polsce, czy też chiropraktyki w Stanach Zjednoczonych. Medycyna manualna w odróżnieniu od kręgarstwa posiada solidne podstawy naukowe oraz swoiste ukierunkowane działanie na konkretny problem. Zasadność wykonania rodzaju zabiegu (manipulacji na stawach kręgosłupa, czy mobilizacji uciskowej na więzadłach) zawsze potwierdzają testy kontrolne i charakterystyka objawowa tkanek, czyli to w jaki sposób bolą.

Medycyna Ortopedyczna wg. Cyriax’a

Medycyna Ortopedyczna wg. Cyriax`a skupia się na diagnozie oraz zachowawczym leczeniu uszkodzeń tkanek miękkich narządu ruchu (mięśnie, ścięgna, więzadła, dyski międzykręgowe).

Medycyna Ortopedyczna, której twórcą jest lekarz Dr J.H. Cyriax, opiera się na dwóch głównych elementach:

Najważniejsze to postawienie precyzyjnej diagnozy. Osiągniemy to jedynie po przeprowadzeniu dokładnego badania pacjenta składającego się z: szczegółowego wywiadu funkcjonalnego oraz badania klinicznego i jeżeli to konieczne, palpacji. Zastosowanie miejscowej diagnostycznej infiltracji z użyciem roztworu prokainy, może być również przydatne w celu zróżnicowania diagnozy.

Jeżeli chodzi o diagnozowanie uszkodzeń tkanek miękkich narządu ruchu, Medycyna Ortopedyczna wg. Cyriax`a jest niezwykle ważną metodą, która umożliwia nam postawienie trafnej oraz obiektywnej diagnozy. Metoda ta jest zgodna z podejściem stosowanym w metodzie McKenziego oraz z technikami stosowanym w metodach Maitland`a, Kaltenborn`a i Mulligan`a.

Po postawieniu właściwej diagnozy musimy zastanowić się nad zastosowaniem, możliwie jak najbardziej  skutecznej terapii. Musimy pomyśleć, jakie byłoby najlepsze leczenie dla pacjenta (dostosowane do osobowości, wieku pacjenta, typu, okresu trwania oraz lokalizacji uszkodzenia).

W Metodzie Cyriax`a proponujemy kilka różnych sposobów leczenia: głęboki masaż poprzeczny, manipulacje, mobilizacje, trakcje, infiltracje oraz iniekcje. Powyższe leczenie z łatwością połączymy z autoterapią oraz ćwiczeniami samodzielnie stosowanymi przez pacjenta w domu.

 Źródło: www.cyriax.com.pl

Terapia Manualna w Modelu Holistycznym

Terapia manualna holistyczna (metoda Rakowskiego) to nowoczesny, medyczny system leczenia dysfunkcji narządu ruchu, w których następstwie pojawiają się różne dolegliwości, najczęściej w postaci bólu.

Terapia manualna, bo dotyczy narządu ruchu. Holistyczna, bo widzi człowieka całościowo. W swojej koncepcji traktuje nierozdzielnie duchowość i fizyczność. Zatem w terapii uwzględnia wpływ stresu na ciało i odwrotnie.

W zabiegach stosuje się bezpieczne i niezwykle skuteczne techniki ręczne (dawniej nazywane “nastawianiem” kręgosłupa) oraz odruchowe. Polegają one na mobilizacjach, manipulacjach na stawach kręgosłupa i kończyn a także na oddziaływaniu na tkanki miękkie (mięśnie, powięzi, więzadła, ścięgna), za ich pośrednictwem na układ nerwowy.

Źródło: www.ctmrakowski.pl

Metoda Robina McKenzie’go

Metoda McKenziego powstała w trakcie pracy nowozelandzkiego fizjoterapeuty Robina McKenzie w latach pięćdziesiątych. Od rozpoczęcia praktyki w 1953 w Wellington zainteresował się on szczególnie leczeniem bólu odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Swoje badania i praktykę kontynuował w klinikach Cyriaxa, Stoddarda, Maitlanda, Maigne’a oraz Kaltenborna. Rozwijał i doskonalił swój system przez lata eksperymentów klinicznych z tysiącami pacjentów cierpiących na ostre bóle kręgosłupa i pokrewne symptomy.

W początkowych latach praktyki Robin McKenzie odkrył, że pacjenci z pewnymi określonymi symptomami odczuwają natychmiastową ulgę po wykonaniu serii specyficznych ruchów, a w niektórych przypadkach również po przyjęciu pewnych statycznych pozycji ciała.

Istotą metody McKenziego jest to, że oferuje ona wielu pacjentom system samodzielnego radzenia sobie z bólem. W przypadku niektórych pacjentów ingerencja, czy mobilizacja ze strony terapeuty jest konieczna, lecz jak podkreśla McKenzie, nie powinna być stosowana wobec całej populacji cierpiących na bóle odcinka lędźwiowego gdy tak naprawdę potrzebna jest tylko niektórym z nich.

Źródło: www.mckenzie.pl

Kineziology Taping, plastry K-active

Kinesiology Taping to metoda która pozwala na osiąganie doskonałych rezultatów terapeutycznych przez działanie sensoryczne plastra kinesiology tape/ K-active tape.

Istotą każdej metody terapeutycznej jest oddziaływanie na organizm różnymi czynnikami mechanicznymi i fizykalnymi w celu wywołania pożądanych zmian. Jest to możliwe dzięki zjawisku samoleczenia organizmu częściej określanym jako kompensacja, która samoistna w efekcie jest patologiczna, natomiast kierowana prowadzi do przywrócenia, zachowania prawidłowej funkcji.

Aplikacje plastra nie mają w większości zastosowań charakteru korekcji mechanicznej, lecz działanie sensoryczne poprawiające funkcjonowanie lokalne lub wpływanie na dysfunkcje znajdujące sie poza obszarem objawu (np.bólu). Służą temu testy przesiewowe dzięki którym terapeuta lokalizuje dysfunkcje organizmu i porównuje je z istniejącymi objawami.

W terapii wykorzystujemy plaster k-active tape o parametrach zbliżonych do właściwości ludzkiej skóry. Nazwa Kinesiology taping pochodzi z łaciny kinesiologia-nauka o ruchu, a wiec poprzez aplikację plastra dajemy możliwość przywrócenia funkcji.

Źródło: www.kineziologytaping.pl

Deep Tissue Massage (Masaż Tkanek Głębokich)

Jest to forma oddziaływania na tkanki miękkie polegająca na przywracaniu prawidłowego napięcia głębokich warstw mięśni i tkanki łącznej (więzadła, ścięgna). W przypadku przewlekłego napięcia lub naderwania w tkance pojawiają się zrosty (pasma tkanki, które są bolesne, sztywne). Mogą one występować zarówno na poziomie mięśni, ścięgien jak i więzadeł. Zrosty często wywołują ból promieniujący lub rzutowany na inne tkanki, upośledzenie krążenia, ograniczenie ruchomości stawowej, jak również lokalne stany zapalne. Masaż głęboki poprzez powolne, regularne oddziaływanie na tkanki miękkie doprowadza do normalizacji ich napięcia w sposób przyjemny, bezbolesny i bezpieczny dla pacjenta. Efekty prawidłowo przeprowadzonego masażu głębokiego widoczne są natychmiast po zabiegu, w zniesieniu dolegliwości bólowych oraz poprawie ruchomości stawowej.

Czy terapia manualna jest bezpieczna?

Z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że nowoczesna Terapia Manualna jest bezpieczna. Po pierwsze dlatego, że w zabiegach manualnych nie dzieje się nic przypadkowo. Uzasadnienie każdego zabiegu i jego ukierunkowanie na konkretną okolicę ciała jest weryfikowane dokładnym wywiadem, badaniem manualnym oraz testami kontrolnymi. Po drugie podstawową regułą manipulacji na stawach (też kręgosłupa) jest zasada ruchu przeciwnego (bez bolesnego), czyli przebiegającego w zakresie, który nie prowokuje bólu, czy też innych nieprzyjemnych dolegliwości. Po trzecie szeroki wybór metod zabiegowych pozwala wybrać najbezpieczniejszy i najskuteczniejszy sposób leczenia dla danego schorzenia pacjenta.

Jakie są przeciwwskazania do terapii manualnej?

Do najważniejszych przeciwwskazań dla zabiegów manualnych można zaliczyć:

 • Zaawansowaną osteoporozę
 • Patologiczne zmiany strukturalne narządu ruchu (np. nowotwory)
 • Świeże złamania, czy też rozległe urazy skóry
 • Gruźlicę
 • Stany zapalne o charakterze ogólnym (temperatura ciała powyżej 38°C)

Przeciwwskazaniami nie są:

 • Wiek pacjenta
 • Nadwaga
 • Rzeczywiste wypadnięcie jądra miażdżystego (dysku)
 • Ciąża
 • Zmiany zwyrodnieniowe stawów

Jak wygląda pierwsza wizyta?

Pierwsza wizyta obejmuje:

 • Dokładny wywiad
 • Analizę dokumentacji medycznej oraz badań obrazowych (RTG, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa)
 • Badanie manualne narządu ruchu
 • Zabiegi manualne

Na wizytę należy zabrać:

 • Dokumentację medyczną z wcześniejszego leczenia
 • Zdjęcia RTG, badania z tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego
 • Wygodny strój

Realizacja: SIPLEX Studio